O autorze
Dr Paweł Pudłowski – poseł na Sejm RP, przewodniczący Komisji Cyfryzacji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, przedsiębiorca, menedżer, działacz społeczny i sportowy, doktor ekonomii, polityk.

Dr Paweł Pudłowski posiada międzynarodowe doświadczenie – pracował dla BP International m.in. w Wielkiej Brytanii, Holandii, Stanach Zjednoczonych, Turcji, Indiach i Niemczech. Był również wiceprezesem Polskich Linii Lotniczych LOT; Dyrektor Rozwoju dla Marathon Oil Poland i Prezesem Zarządu EnergoGas.

Paweł Pudłowski jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Poznaniu (Summa Cum Laude), stypendystą UE – studia w Leeds (WB), doktorem nauk ekonomicznych nadanym przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie; Dyrektorem Górniczym (drugiego stopnia); posiada tytuł Lean – Six Sigma Master Black Belt. Ukończył szkolenia Business Executive na Harvard Business School, INSEAD, Ashridge.

Dr Pudłowski był członkiem Zarządu Polskiego Związku Tenisowego, Wiceprezesem Rotary International w Warszawa City Club, Prezesem Stowarzyszenia Absolwentów Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Żonaty, dwoje dzieci.

Szczęście nie może być najważniejszym orężem Biura Ochrony Rządu

Groźna usterka w prezydenckiej limuzynie, karambol z udziałem pojazdów przewożących Ministra Obrony Narodowej, a teraz wypadek samochodu, na którego pokładzie była Pani Premier Beata Szydło. Wszystkie te zdarzenia mogły zakończyć się tragicznie. Sytuacja bez wątpienia zmusza do refleksji oraz konieczności natychmiastowego i przekrojowego działania.

Pytania, wciąż pozostające bez odpowiedzi

W mediach przetoczyła się w ciągu weekendu fala komentarzy, opinii i tez związanych z piątkowym wypadkiem. Są takie, których z pewnością lekceważyć nie można.

Według Mariana Janickiego, generała dywizji i byłego szefa BOR doszło do złamania procedur związanych z niewłaściwym doborem samochodu przewożącego Panią Premier oraz zachowaniem odpowiednich odległości pomiędzy samochodami w kolumnie rządowej. Podobnych wątpliwości jest więcej.

Tymczasem ze strony rządowej mamy do czynienia z czymś, co uznać należy za próbę mataczenia w tej sprawie. Jako obywatele powinniśmy szybko poznać odpowiedzi na następujące pytania.

- Czy można odczytać „czarne skrzynki” samochodów by ustalić prędkość pojazdu w chwili wypadku oraz potwierdzić – wobec różnych zeznań świadków – właściwe oznaczenie kolumny uprzywilejowanej – świetlne i dźwiękowe?

- Jakie wnioski zostały wyciągnięte z wcześniejszych wypadków – Pana Prezydenta i Ministra Obrony Narodowej? Dlaczego te śledztwa tak długo trwają?

- Czy czystki, które przeprowadzono w BOR – zwolnienia doświadczonych funkcjonariuszy – wpływają na poziom zabezpieczenia operacyjnego i jakie doświadczenie miał kierowca wiozący szefową rządu?

- Kto ponosi polityczną odpowiedzialność za wypadki z udziałem najważniejszych osób w państwie?

- Jeśli najważniejsze osoby w Polsce nie są odpowiedni chronione, to czy zwykli obywatele mogą czuć się bezpiecznie?

Zmiana nazwy nie pomoże

Minister Spraw Wewnętrznych, który w piątek zwołał kryzysowe posiedzenie kierownictwa BOR z Kancelarią Premiera dzisiaj proponuje likwidacje Biura i powołanie nowej formacji pod nowym logo. To osobliwa propozycja. Zgodnie z tą logiką przyjętą przez Mariusza Błaszczaka Rząd powinien był już dawno podać się do dymisji, bo działa wystarczająco nieudolnie, aby zastąpić go nowym.

W sprawie wypadków powinniśmy poznać wszystkie fakty. Niezbędny jest przegląd procedur operacyjnych i ich rzeczywista realizacja. Kadry muszą być wybierane pod względem zadań, a szkolenia odpowiednio dobrane i właściwie realizowane.

Rozwaga i zdrowy rozsądek

Rozwaga to warunek niezbędny, o którym rządzący najwidoczniej zapominają. Uprzywilejowanie nie wyłącza potrzeby zachowania ostrożności i zdrowego rozsądku. To są warunki sine qua non. Jeśli bowiem rząd pracuje dziś tak, jak jeżdżą rządowe limuzyny to naprawdę mamy się czego obawiać.
  • ZOBACZ TAKŻE:
  • BOR
Trwa ładowanie komentarzy...